Autor príspevku: Jozef Javurek
Kontakt:
Dátum pridania: 2. 9. 2004
Zdrojová stránka: http://www.i-psychologia.sk/view-12.php

ZAMYSLENIE NAD SPOMIENKAMI...

Človek si myslí, že vždy je na čo spomínať, skúsil som si však urobiť malý test na spomienky s časovou osou.

Zostavil som si tabuľku s rokmi od narodenia až po dnešok s úmyslom pripísať každému roku významné osobné, alebo spoločenské udalosti, na ktoré si pamätám, ktoré sa ma dotkli, alebo ovplyvnili môj život alebo čokoľvek, čo sa stalo v tom roku, na čo si bezpečne spomínam.

Roky mladosti, roky štúdia a vojenčiny som ľahko vyplnil, aj začiatky samostatného života. Potom prišli na rad hlavne rodinné udalosti, deti a ich prvé roky až po dospievanie.

Neskôr nastal čas, v ktorom akoby sa nič nedialo..., trochu z tej šedi života vytŕčajú len rodinné dovolenky. Ale tiež nie je ľahké spomenúť si, v ktorom roku sme to boli v Bulharsku, či v Tatrách?

Skúste si urobiť takýto test bez pomoci dokladov, kalendárov, či poznámok - len z pamäti. Výsledok bude určite zaujímavý a nad niektorými rokmi sa iste trochu natrápite, u niektorých si možno nespomeniete na nič.

Čo to vlastne kvalita života je, ak sa dnes pozeráme na riedko vyplnený dotazník?

Možno je najdôležitejší silný okamih prítomnosti, ktorý zanecháva stopu v minulosti a zapíše sa do pamäti pre spomienky.

Možno je to tak - mladý človek nemá popísaný spomienkový priestor zážitkami, aby mu pamäťové bunky nezleniveli, vypĺňa si ich fantáziou, predstavami, snením a túžbou.

Malé i veľké sny sa v živote postupne napĺňajú, alebo sú zabudnuté, miesto v pamäti sa plní prežitými skúsenosťami a dojmami.

Človek postupne stráca schopnosť snívať (stráca ilúzie...), už sa toľko nezaoberá fantastickými predstavami a túžbami a začína sa častejšie vracať do spomienok, začína ho zaujímať história.