Mgr. Yvona Horňáková

<< Janka Horna <<  >> Peter Horniaček >>

4 príspevky

Žiadnie komentáre ku príspevkom od: Yvona Horňáková


Najnovšie komentáre od: Yvona Horňáková

Yvona Horňáková 1. 9. 2017 10:59:35

Ahoj, Marta.

Tvoj priateľ má naozaj vážny problém. Bipolárna porucha neliečená, sa s pomocou drog môže stať osudovou... Skús si o tom čo najviac prečítať. Základné informácie nájdeš i tu: 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bipol%C3%A1rna_afekt%C3%ADvna_porucha

Osobne by som pouvažovala, či má vzťah s človekom, ktorý sa nechce liečiť z tak závažného ochorenia, vôbec šancu a zmysel. 

Je to samozrejme len na Tebe. Prajem všetko dobé.

Yvona.


Yvona Horňáková 2. 7. 2016 09:00:14

Dobrý deň, zaujal ma Váš článok. Pokiaľ viem, niekde nie je potrebná VŠ II. stupňa pre prácu soc. pracovníka. Napríklad v reedukačných centrách, v domovoch dôchodcov a podobne. No tam ide skôr o administratívnu prácu v zmysle sociálnej práce - vedenie spisov, účtov atď... Náhodou som jednu aktuálnu podobnú ponuku videla na Professii - požiadavky na vzdelanie začínajú vyšším odborným vzdelaním: 

www.profesia.sk/praca/primula-stredisko-socialnych-sluzieb-n-o/O1919358

Pokiaľ však máte záujem o poradenskú činnosť, bolo by vhodné mať príslušné vzdelanie. Človek občas môže v dobrej viere bez príslušných vedomostí bohužiaľ nechtiac i uškodiť. Poradenská práca je náročná ako na vzdelanie (ktoré ani ukončenou VŠ nekončí ;), tak i na osobnostné vlastnosti. Keďže tieto vlastnosti máte, polovica úspechu je zaručená. Teraz veľa vysokých škôl ponúka externé štúdium čohokoľvek, vrátane soc. práce či psychológie. Nikdy nie je neskoro začať robiť to, čo nás baví a napĺňa... Prajem veľa úspechov. 


Yvona Horňáková 19. 4. 2016 23:26:46

Ahoj, Julián.

Ja verím, že všetko dopadne dobre - v Tvoj prospech. Možno to nebude hneď na prvý pohľad zjavné, ale všetko človeka posunie vpred. Možno aj tieto Tvoje súčasné problémy mali nejaký zmysel, skús nad tým pouvažovať. Nie všetko, čo na začiatku vyzerá ako katastrofa, ňou je i po rokoch. Človek sa potom obráti dozadu a povie si - ak by sa to nestalo, nebol by som tam, kde som teraz. Určite už si podobný pocit zažil, však? Teda nestrácaj nádej, všetko je možné... A ozaj na to nemusíš byť sám, zaiste Ťa rád vypočuje a poradí Ti každý odborník u Vás na okolí, no aj inde, je to iba na Tebe.

Prajem veľa šťastia a nech nájdeš, čo hľadáš.


Yvona Horňáková 17. 4. 2016 11:01:28

Dobrý deň, Petra.

Je veľmi pekné, že sa takto zaujímate o svoju nevlastnú sestričku a chcete jej pomôcť.

Na Vašom mieste by som to asi urobila s pomocou klinického psychológa, ktorý má psychoterapeutický výcvik. Človek nevie predpokladať reakcie druhej osoby v takýchto situáciach a je to ozaj nesmierne ťažké ustáť. Okrem toho môžu to takejto formy komunikácie preniknúť javy ako napr. prenos a protiprenos, rodinné konštelácie, tiež pocity viny, ublíženia, strachu a nedôvery, je toho veľa... Mohlo by to v konečnom dôsledku ublížiť i Vám.   

Zoznam psychológov s výcvikom je tu:

www.psychoterapia-sk.sk/zoznam-psychoterapeutov-sps/?nazov=&art_meno=&art_vzdelanie%5B%5D=2&art_pracovisko=&art_adresa_prac=&art_kraj_prac=0&ID=808&odoslat=Vyh%C4%BEada%C5%A5&frm_id_frm_filter_5=57134f8ba87c9

Prajem veľa šťastia a tiež trpezlivosti. Verím, že všetko nakoniec spolu zvládnete a prekonáte túto veľkú bolesť.


Yvona Horňáková 17. 4. 2016 10:48:56

Dobrý deň, Julián.

Keď som čítala Tvoje slová, bolo mi smutno. Mladý, krásny, milý muž, po akom túžia milióny dievčat po celom svete, chce skončiť svoj život... - Pýtam sa, prečo? Prečo nedopriať milým mladým ženám, aby Ťa mohlii spoznať..? Prečo sa ochudobnniť o tie krásne chvíle radosti a šťastia..? Prečo spôsobiť svojim blízkym takú strašnú bolesť..? 

Skús si odpovedať... Je predsa veľmi veľa spôsobov, ako sa z tejto situácie dostať. Najjednoduchšie je objednať sa k odborníkovi - napr. klinickému psychológovi. Pomôže Ti zorientovať sa v Tvojom probléme a nájdete spolu z neho cestu von. Klinickí psycholóvia sú väčšinou štátni - t.j. bezplatní, no samozrejme si všetko prever, keď sa budeš objednávať. 

Čo sa týka peňazí, aj tu je určite cesta, ako sa lepšie zabezpečiť. Pokiaľ Tvoje príjmy nie sú dostačujúce, skús si zobrať ešte nejakú prácu popri hlavnom úväzku alebo prácu vymeň úplne. Môžeš sa poobzerať i v zahraničí, ak sa Tvoj stav stabilizuje. Len buď opatrný, aby si bol v krajine, ktorej reč ovládaš, aby sa Ti nezhoršil stav. No napr. v susednej ČR takýto problém mať nebudeš. Voľné pracovné miesta nájdeš na: www.profesia.sk, www.istp.sk, www.eures.sk a podobne. Možností je veľa, stačí len roztiahnuť krídla... 

Prajem veľa šťastia a vyriešenie Tvojho problému.