Vytesňovanie myšlienok na smrť.


Zdravím. Mám priateľa,ktorý má ťažko chorého vyše 80 ročného otca. V minulosti s ním nemal dobrý vzťah. Hádali sa za každú maličkosť,padali nadávky a urážky u jedného aj u druhého,dokonca tam boli aj fyzické útoky. Momentálne je jeho otec dosť vážne chorý a priateľ sa odrazu otočil o 180st,stará sa o neho,vozí ho po vyšetreniach,prebaľuje ho,kŕmi. Chápem ho,chce si uľaviť svojmu vlastnému svedomiu a predpokladám,že má výčitky svedomia. Čo ma ale najviac zaráža je jeho vytesňovanie myšlienok na smrť. Nesmiem na túto tému povedať ani slovo reaguje podráždene pri akejkoľvek zmienke. Obávam sa,že ak jeho otec zomrie tak sa položí. Že ho to položí na veľmi dlho. Priateľ v minulosti trpel 6 rokov neliečenou obsedantno-kompulzívnou poruchou,z ktorej sa podľa jeho slov "sám dostal" a jeho matka má tiež problémy zo srdcom psychického pôvodu. Potrebovala by som radu ako sa k nim správať,je to veľmi komplikované a dosť náročné. Každá návšteva u nich ma vyčerpáva a odchádzam zakaždým s poriadnymi bolesťami hlavy. Ďakujem za odpovede.

« predchádzajúci príspevok
XIV.Intenzivní výcvikový program v psychoterapii a poradenství na člověka personcentrický přístup d
nasledujúci príspevok »
Reichovy charakterové typy


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!

Najnovšie diskusné príspevky a reakcie

zuzana dvorska 18. 10. 2016 14:34:51

Dobrý deň,

píšete, že hľadáte odpoveď na otázku, ako sa správať k priateľovi a jeho otcovi. Sama citlivo  vnímate, že pre priateľa je táto téma veľmi chúlostivá. Sám dáva celkom otvorene najavo, ktoré poznámky a témy sú mu nepríjemné. Keď niekomu, na kom nám záleží, niečo ubližuje a je mu to nepríjemné, mali by sme si položiť otázku, či je na mieste tzv. pichať do osieho hniezda. Priateľ asi veľmi dobre vníma, že otcov čas života sa kráti a chce dobehnúť zameškané. Možno toto je prvýkrát, keď sa k svojmu otcovi može priblížiť, pretože je bezmocný a nemože ho odohnať. Prvý krát, keď može prežívať ich vzájomnú blízkosť a nenaplnený vzťah otca a syna z detstva. Doprajte mu tento čas, bude Vám za to vďačný. Pokiaľ budete medzi nich vstupovať, mohlo by sa to v budúcnosti obrátit proti Vám a priateľ by mohol prežívať výčitky, že ste mu tento čas nedopriala. To, čo možete ako milujúca partnerka v tejto situácii urobiť je byť mu oporou a podporovať ho, aj keď to može byť pre Vás ťažké. Pokiaľ Vás návštevy vyčerpávajú, skúste popremýšľať , či by pre Vás nebolo príjemnejšie ich eliminovať. Sama si v tejto náročnej situácii potrebujete udržať duševnú sviežosť a zdravie.

Mgr. Zuzana Dvorská, poradenský psychológ a mediátor,

osobné aj on-line poradenstvo (skype, email, messenger)

zuu.dvorska@gmail.com


Mike Owner 22. 2. 2017 19:13:19

Nie je to neliečených 6 rokov ale Obsedant Compulsive Disorder OCD ktorá sa začala prejavovať pred 31 rokmi akurát že rodina známy ani lekáry nevedeli o čo ide.A neliečených 10 rokov od začiatku týchto problémov.Kľúčovú úlohu tu zohrávajú genetická predispodičnosť ako aj vplyv výchovy rodiny prostredia.Je ich viacero pod typov ocd.


ostatné diskusné príspevky >