Čo sa naučil americký misionár od amazonského kmeňa?

Akcia pre laickú verejnosť

Akcia sa koná v dňoch od 21. 3. 2017 do 21. 3. 2017

Miesto akcie: Moyzesova Sieň, FiFUK, Bratislava


Čo sa naučil americký misionár od amazonského kmeňa?

"Pirahovia sú tí najšťastnejší ľudia, akých som kedy videl. Nevykazujú žiadne známky depresie, chronickej únavy, extrémnej úzkosti, či iných psychologicých neduhov, bežných v mnohých industrializovaných spoločnostiach. Ale ich psychická pohoda nie je spôsobená, ako si mnohí myslia, absenciou tlaku... Potrebujú tiež denno denne zabezpečiť jedlo pre svoju rodinu. Majú vysokú úmrtnosť novorodencov, ich priemerná dĺžka života je takmer o polovicu kratšia ako tá naša,  často sa stretávajú s nebezpečným plazmi, hmyzom a inými tvormi. Nikdy som však nepočul, že by nejaký Piraha hovoril, že má obavy. Pokiaľ viem, tak vo svojom jazyku na to nemajú ani slovo."

Daniel Everett strávil v kmeni Piraha niekoľko desaťročí, skúmal ich jazyk, spôsob života a to, ako ich svetonázor fomuje reč, ktorú používajú. Je to národ, ktorý žije jednoducho, takmer bez nástrojov a majetku. Aký odkaz má ich kultúra pre náš svet?

 

To vám povie antropológ a lingvista, Prof. Daniel Everett počas svojej prednášky 21.3. 2017 o 17.00 v Moyzesovej Sieni na Vajanského nábreží. Vstup bezplatný, Prednáška v anglickom jazyku tlmočená do Slovenčiny

« predchádzajúci príspevok
samovražda
nasledujúci príspevok »
Hl'adame kolegu


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!