TRÉNING „SOLUTION FOCUSED APPROACH“ 2020/2021

Akcia pre odbornú verejnosť

Akcia sa koná v dňoch od 23. 10. 2020 do 10. 4. 2021

Miesto akcie: Žilina


TRÉNING „SOLUTION FOCUSED APPROACH“

ÚSPORNÝ SPÔSOB MYSLENIA A KONANIA PRI RÝCHLOM DOSAHOVANÍ PRETRVÁVAJÚCICH  VÝSLEDKOV V ŤAŽKEJ SITUÁCII

 

https://www.institutvap.sk/clanok/2020-03-trening-solution-focused-approach 

 

 

Pre pomáhajúcich profesionálov (psychológov, psychoterapeutov, psychiatrov, sociálnych pracovníkov, špeciálnych pedagógov, pracovníkov v oblasti psychosociálnej rehabilitácie a pod.), manažérov, koučov i jednotlivcov. 

 

Poďme sa spolu naučiť radikálne odlišný spôsob, ako si poradiť s problémami. Aby sme sa my či naši klienti cítili komfortne, sebavedomo, ľahko, vedeli sa sústrediť na riešenie, spolupracovali v teame, cítili sa bezpečne a platne – pretože sme rešpektovaní a sme si vedomí našich kompetencií.

Solution Focused (SF) prístup, ktorého zakladateľmi sú Insoo Kim Berg a Steve de Shazer, nás priamo privádza k riešeniu, jednoducho a v krátkodobom horizonte a to príjemným, kreatívnyma zaujímavým spôsobom. Vytvára bezpečné a rešpektujúce prostredie, aby sa riešenia mohli zrodiť. Opiera sa o silu procesu a tiež rozvíja sebadôveru a vzťahy.

Ide predovšetkým o tréning rozvoja špecifickej mentálnej zručnosti, vybudovanej na paradigme v myslení: presun od problému ku konštruovaniu a rozvoju riešenia, keď sa potrebujeme my či naši klienti popasovať s náročnou pracovnou alebo komunikačnou alebo osobnou výzvou

a to bez „ANALÝZY PROBLÉMU”.

Ako je to možné? Ako hovorí Steve de Shazer: “Rozprávanie o probléme rozvíja problémy – rozprávanie o riešení vytvára riešenia”. A: „Ak potrebujete otvoriť zamknuté dvere, nepotrebujete analýzu zámku, ale kľúč, ktorý do zámku pasuje.“ Práve toto býva na tréningu jeden z najzaujímavejších zážitkov.

Krajinu problému poznáme dôverne a vieme popísať každé jej zákutie – no často vieme málo o krajine toho, čo chceme MIESTO problému. O krajine „Želanej budúcnosti“. Tieto dve krajiny bývajú na odlišných kontinentoch a pre popis tej druhej nestačí povedať, že tam je problém neprítomný. To by bola biela mapa.  Treba nakresliť inú,  novú a podrobnú  mapu, aby človek vedel, ktorým smerom sa vydať, ako sa tam dostať i podľa čoho pozná,  že tam už  je. O čom nevieme myslieť, to neexistuje. A každý je kompetentný vytvoriť takú mapu, aj keď to zatiaľ neurobil. A dostať sa do krajiny, ktorú zobrazuje.  (Katarína Bradáč)

SF nám pomáha obrátiť sa chrbtom k tomu, čo nefunguje a nepotrebujeme to, ujasniť si želaný stav a smer, prispieva k upevneniu našich silných stránok a fungujúcich stratégií a uschopňuje nás k okamžitej efektívnej akcii pre dosiahnutie udržateľného riešenia, po malých krokoch, v krátkom čase.

Osvojíte si SF princípy – pre pochopenie PREČO a SF modely a techniky – pre naučenie sa AKO ich použiť. Budeme sa učiť cez vlastnú skúsenosť pomocou cvičení a sebaskúsenosti so zachovaním súkromia. Prinesie vám to ľahkosť pre každodenné využitie v pracovnom či osobnom živote už v začiatkoch tréningu. Najdôležitejšou však stále ostáva schopnosť zmeniť paradigmu vlastného myslenia, ktorú sa spolu poctivo naučíme.

 

Je to veľké dobrodružstvo, ktorým zmena myslenia vždy je.

Lektor: Mgr. Katarína Bradáč

Miesto konania: Žilina

 

Termíny: 23.10.2020–24.10.2020, 27.11.2020–28.11.2020, 15.01.2021–16.01.2021,

26.02.2021– 27.02.2021, 09.04.2021–10.04.2021

 

Bližšie informácie o tréningu Vám radi zašleme e-mailom, neváhajte nás kontaktovať na institutvap@gmail.com

 

Cena: 1250 EUR (v prípade platby jednorazovo), 1299 EUR (v prípade platby na splátky)

« predchádzajúci príspevok
Sociálna diagnostika pri práci s rodinou
nasledujúci príspevok »
Úvodní víkend Cesty sebepoznání


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!