Symbolika archetypov - jazyk 3. tisícročia


Americký profesor mal ísť na medzinárodnú konferenciu, ale keď sa mu ráno pokazilo auto, zlyhal telefón a z búdky zavolal asistentovi, aby ho zastúpil na konferencii pri prednese prednášky, lebo diaľnica bola upchatá. Lietadlo nespadlo, ale vyhorel hotel, kde sa konferencia konala a asistent sa otrávil chemickými plynmi.

Je známy príbeh rodiny, ktorá zmeškala odchod Titaniku... a žila, napriek povodnemu stresu a sklamaniu zo straty úžasného zážitku “vyvolených”.

Vedieť rozoznať symboliku, ktorou k nám hovorí anjel strážny, rozlišovať archetypy ako znak vibrácií inteligentného Vesmíru, može ušetriť mnoho problémov v rodine aj v profesijnom živote.

Celá stvorená príroda hovorí v symboloch. Stačí sa pozrieť na „obyčajný strom“ so skrytou výživou cez korene v zemi, „rozvodňou živín“ kmeňom chráneným kôrou, život premieňajúcimi listami, kvetmi lákajúcimi včielky i chutným ovocím so semenami ukrývajúcimi budúci strom... Teda opýtať sa seba - žijem ako korene (workoholici) zbierajúc živiny, alebo aj kvetmi a plodmi radujúc sa zo svetla a tepla života?

Iný symbol je zázrak vody, ktorá mení svoje skupenstvá a vyjadruje sa napríklad cez premenlivosť ročných období. Očarujúca je vyvážená symbióza hmyzu, rastlín, vtákov, živočíchov... Inteligentný Kozmos – Boh – rád pracuje s hádankami a samozrejme to preberá všetko rozmanité stvorenie flóry a fauny. V neviditeľnom svete sú tu náznaky rozmanitosti hierarchie archanjelov a anjelov, ktorí sa o tento stvorený svet starajú a udržujú ho v inteligentnej rovnováhe.

Príroda planéty Zem, ako našej životnej základnej dimenzie, odzrkadľuje podmienky prvých poddimenzií 1.1 a 1.2, predovšetkým púšť bez vody s extrémnymi teplotami, cez deň horúčavy a v noci mrazy, ako dôsledok tvrdého a nekompromisného boja ľudských „živočíchov“ na život a na smrť. Tu sa stali symbolmi priemety životného štýlu prírodnou realitou dávnych tzv. „vyspelých civilizácií“ Austrálie, Ázie, Afriky, Ameriky a púšte, podobne ako hurikány sa začínajú udomácňovať aj v Európe. Súvislosti sú evidentné. Uragány, tornáda a hurikány prichádzajú s tzv. „pokazenou civilizáciou ľudstva“, keď sa z ľudí za maskou človeka stávajú primitívne zvieratá.

Zo Starého Zákona vieme, že sám človek si vyžiadal právo, aby mu Najvyšší do jeho spôsobu života nehovoril. Poznáme to z príbehu potopy, „čudáckeho“ stavania Noemovej archy na kopci a odkazu dúhy. Širšie poňatie života človeka v kooperácii s vyššími bytosťami je zrejmé z príbehu biblického hrdinu Jákoba, ktorý bojoval s anjelom a jeho vízie rebríka s anjelmi a poraneným bederným kľbom - symbolom sexuality.

Len málo prorokov Biblie dostávalo „priamu a zrejmú“ reč od Hospodina a jeho poslov, anjelov. Len ľudia naplnení pravdou a hlbokou zbožnosťou dostali toto privilégium. Vo všetkých konfesiách sa vždy našli takí ľudia, ktorí boli schopní odovzdať toto posolstvo lásky a starostlivosti Otca o svoje deti.

Anjeli k nám sústavne hovoria symbolmi a nie vždy je to prepchatý žalúdok, alebo nepokojný deň bez večernej spatnej analýzy. Tiché vody tečú hlboko. Anglické príslovie Psychológia C.G. Junga a mnohé výskumné svetové laboratória sú dobré, ale vlastné záznamy a pozorovania seba - laboratória sú to najcennejšie, čo nám už zostane navždy.

Dobrodružstvá psychológie možu byť rovnako objavné, ako objavovanie Nových svetov Conana Doyla.

« predchádzajúci príspevok
Akreditované vzdelávanie v programe Druhý krok
nasledujúci príspevok »
Práca s telom z perspektívy Geštalt psychoterapie


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!