O výchove dospievajúcich: Kontrolovať či nekontrolovať?


O výchove dospievajúcich: Kontrolovať či nekontrolovať?

 

Milí čitatelia, 

dávam vám do pozornosti popularizačnú brožúru, ktorú sme pripravili na Katedre pedagogickej psychológie a psychológie zdravia, Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. 

Brožúra sa venuje problematike rodičovskej kontroly v období dospievania detí. V kníhkupectvách a na internete je dostupných mnoho informácií a rád pre rodičov o tom, ako vychovávať deti, preto sa ďalší text s touto tematikou môže zdať zbytočný. Predkladaná brožúra sa líši tým, že vychádza výhradne z najnovších výskumných poznatkov zo zahraničia a z rozsiahleho výskumu realizovaného na slovenských základných školách. [1]

V texte sa dočítate o tom, akým spôsobom môže rodič kontrolovať svoje dospievajúce dieťa, aby čo najlepšie podporil jeho vývin a zabránil nežiaducemu správaniu. Popisujeme fungovanie vzťahu medzi dospievajúcim a rodičom, optimálne formy kontroly ako i kontrolu, ktorá dieťaťu skôr škodí ako pomáha. Brožúra je určená primárne pre rodičov, avšak všetky princípy v nej popísané sa dajú veľmi dobre aplikovať aj pre prácu učiteľa.

Boli by sme radi, keby čitatelia vnímali tento text optimisticky. Výskumné zistenia ukazujú, že vo všeobecnosti je vzťah medzi dieťaťom a rodičom počas dospievania taký istý, aký bol pred nástupom puberty. Turbulencie a zmeny, ktoré prichádzajú, sú len krátkodobé a pri správnom prístupe rodičov vedú k úspešnému vstupu do dospelosti. Prajeme príjemné a inšpiratívne čítanie.

 
Brožúru nájdete na našej stránke O výchove dospievajúcich


[1] Text vznikol vďaka finančnej podpore projektu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pod číslom VEGA 1/0623/17 a Agentúry pre podporu výskumu a vývoja APVV-15-0662.

 

 

« predchádzajúci príspevok
Zimná škola kariérového poradenstva 2019
nasledujúci príspevok »
SENZORICKÁ INTEGRÁCIA


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!