U. Zollner a kol.: Persönlichkeitsdiagnostik mit dem Sterne-Wellen-Test /recenzia


Recenzia na podnetnú knihu pre pomáhajúce profesie

URLIKE ZÖLLNER a kol.
Persönlichkeitsdiagnostik mit dem Sterne-Wellen-Test (Diagnostika osobnosti prostredníctvom Testu hviezd a vĺn)München Basel : Ernst Reinhardt Verlag. 2006 175 s.ISBN 978-3-497-01838-3

Ešte pred aplikáciou konkrétnej kresbovej techniky je potrebné, aby sa odborník zamyslel nad očakávaným prínosom kresby pri diagnostikovaní jedinca... úvodné slová autorov publikácie nenechajú čitateľa na pochybám, že sa jedná o odborne erudovanú, na knižnom trhu očakávanú publikáciu, mapujúcu aplikačné tendencie Sterne-Wellen-Test (SWT, Test hviezd a vĺn). Je na škodu veci, že jej podoba sa nevyskytuje na slovenskom knižnom trhu, pretože aplikácia SWT v našom poradenstve je pomerne neznáma, aj napriek tomu, že časovo vznikala a bola overovaná približne ako napr. Baum-test, Test kresby postavy, ktoré patria k často používaným testom (pozn. autorky recenzie).

SWT vznikol v roku 1978 ako diagnostický materiál, ktorého výsledky sa podľa slov autorov osvedčili okrem iných napr. aj pri diagnostike psychického vývinu, pri posudzovaní školskej zrelosti a osobnosti dieťaťa, alebo pri konfliktných situáciách mladistvých a dospelých. SWT môže byť úspešne dopĺňaný aj inými projektívnymi technikami.

Vo všeobecnej charakteristike SWT (napr. publikácia Ursula Avé-Lallemant: Der Sterne-Wellen-Test, München Basel : Ernst Reinhardt Verlag. 2006) má čitateľ možnosť podrobne sa oboznámiť s hodnotením a pracovnými pokynmi týkajúcich sa správneho formátu papiera, špecifického ohraničenia plochy a využitého kresebného materiálu. Konkrétne znenie inštrukcie pri práci s SWT je formulované v znení: „Nakresli hviezdne nebo nad morskými vlnami“. Hodnotenie je založené na splnení troch úloh – nakresliť hviezdy, vlny a dokázať kresebne vyjadriť vzájomný vzťah (pozn. úlohou dieťaťa je kresebne spracovať priestorové stvárnenie z inštrukcie vyjadrené pojmom „nad“).

Hlavnou autorkou uvedenej publikácie je Ulrike Zöllner, ktorá pôsobí na Fakulte aplikovanej psychológie v Zürichu v pozícii docentky v oblasti psychodiagnostiky dospelých. V spolupráci s autorským kolektívom C. Arter, M. Gmür, S. Hammer, A. Seiringer vznikol po niekoľkoročných skúsenostiach manuál zaoberajúci sa aplikáciou SWT v psychodiagnostike, ktorého odborno-aplikačná podoba je určená najmä pre užší okruh spotrebiteľov z oblasti pomáhajúcich profesií. V danej súvislosti je potrebné pripomenúť, že z pohľadu aplikácie si SWT ako projektívna technika vyžaduje od odborníka interpretačnú zručnosť pri abstrahovaní symbolických ukazovateľov - štruktúr a vzťahov znázornených v hviezdno-morskej scenérii. Samotný obrazec “znázorňujúci oblohu nad hviezdnym nebom“ je pre terapeuta „symbolmi nabitým materiálom“, ktorý udáva rozsah a štruktúru klientovho problému. Autori koncipovali publikáciu do troch kapitol (celkov) tak, aby svojou postupnosťou priniesla čitateľovi nielen pohľad na problematiku SWT v teoretickom kontexte, ale predostrela aj problematiku o aplikačných možnostiach uvedenej metódy v praxi.

Bez toho, aby som samostatne charakterizovala obsahy uvedených kapitol, vyjadrím sa k niektorým vlastnostiam celej tejto publikácie. V prvom rade nemožno autorom uprieť snahu o „in medias res“ do problematiky SWT natoľko, že pozorný čitateľ získa parciálne poznatky o projektívnych testoch, ktoré autori postupne zúžili k samotnému cieľu tejto publikácie, a to k diagnostike porúch osobnosti prostredníctvom SWT. Konkrétne informácie týkajúce sa SWT v zmysle zadania úlohy, realizácie, aplikácie, interpretácie kresbového procesu aj produktu sú prezentované prehľadne v logickom slede s vyvodením centrálnych pojmov a kategórií, ktoré majú podnietiť čitateľa preskúmať podrobnejšie danú problematiku.

Najrozsiahlejšiu časť publikácie tvorí posledná kapitola, ktorá je súčasne hranicou medzi už spomenutými teoretickými poznatkami a aplikačnými ukážkami využitia SWT. S cieľom bližšie zaznamenať a objasniť konkrétne problémy klientov v podobe primárneho ochorenia, sú v texte zaradené aj ilustratívne obrázky s podrobnými analýzami týkajúcimi sa symboliky hviezdneho neba nad morom. Napriek mnohostrannému využitiu SWT a jeho pozitívnemu ohlasu odborníkov z praxe, autorský kolektív trefne dokumentuje na príkladoch aj opačný protipól názorov kritizujúcich t.j. pohľad na šance a obmedzenie hraníc v postupoch terapeutického procesu, v ktorom sa pracuje s SWT. Vzhľadom na uvádzanú mnohostrannosť využitia môže aplikácia SWT v praxi podľa autorov skĺzať do roviny univerzálneho diagnostického prostriedku, čo však v tejto súvislosti nie je pravdou, nakoľko jej „univerzálnosť“ je preukázaná na objektívnych poznatkoch. Aj z toho dôvodu je objemnosť tretej kapitoly je opodstatnená (z nášho pohľadu aj potrebná), nakoľko prináša podrobné interpretácie kresieb s paralelným zapracovaním informácii získaných v priebehu intervencie z praxe. Interpretácie analýz jednotlivých kresbových produktov, základom ktorých sú niekoľkoročné skúsenosti autorského kolektívu, sú adekvátnym materiálom pre odborných rast každého poradenského pracovníka. Podrobne spracovaná symbolika SWT je využiteľná najmä pre klinických psychológov zameriavajúcich sa dospelú klientelu pri riešení životných kríz (úmrtie v rodine, rozvod, narodenie postihnutého dieťaťa) s možným uplatnením aj v gerontopsychológii.

Barbora Kováčová, PhD., KPEP, PF TU v Trnave
« predchádzajúci príspevok
Liečebnopedagogické dni 2008
nasledujúci príspevok »
Krátko o krátkej strategickej terapii


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!